Vztahy jsou práce

"Potřebujeme se přijmout takoví, jací jsme."


Ať chceme nebo ne, tak se během našeho života dostaneme do mnoha vztahů. Dnes bych ráda vyzdvihla vztahy partnerské. Ráda bych dnes rozebrala dva, pro mě velké, mýty.


Často se setkávám s tím, že lidé hledají do vztahu někoho, kdo je (nás) doplní - hledají svou polovičku. OMYL! Jestli si z dnešního článku něco máte odnést, tak je to právě skutečnost, že žádná polovička neexistuje. My sami jsme kompletní. Ten nebo ta nás nedoplňuje, může nás tak leda inspirovat a podporovat ve vlastním rozvoji, ale nedoplňuje nás. Do vztahu bychom si měli hledat parťáka - od toho také partnerství. Parťák je někdo, s kým máme stejnou hodnotu i pozici směrem ke vztahu...je to někdo, s kým jsme si rovnocenní...někdo, před kterým se nemusíme dělat lepším. V okamžiku, kdy půjdete do vztahu s takovým nastavením, budete spokojenější a možná i šťastnější. Najednou nebudete muset plnit domnělá očekávání druhého, ale budete mít prostor pro vlastní růst vedle někoho, kdo Vás podporuje.

Potřebujeme se vzájemně přijmout. Odhalit své pravé já, protože to člověk potřebuje. Potřebuje odhalit své pravé já...potřebuje být pochopen. A až v ten moment se objeví láska. Láska mezi dvěma rovnocennými partnery, bez korupčního prostředí...Druhý problém (mýtus), s kterým se často setkávám je věta typu "když se nebudu mít rád/a sám/sama, tak mě nemůže milovat nikdo jiný." Věřte nebo ne, může nás někdo milovat, i když sami k sobě lásku necítíme. Pokud máme vedle sebe někoho, kdo nás vnímá jako rovnocenného parťáka a dává nám lásku, může nás skrze své činy (a city) naučit, jak si najít cestu k sobě. Jak je to možné? Je to o inspiraci. Náš parťák nás inspiruje v tom, co dělá a jak se k nám chová. Dává nám prostor se od něj/ní učit. Ve vztahu se tak můžeme naučit poznávat lépe sebe a najít si k sobě vztah, a třeba i lásku. Díky parťákovi můžeme růst. Tohle dělí zdravý vztah od nezdravého, v tomto případě od vztahu závislého.


V závěru bych dodala snad jen jedno - vztahy jsou práce. Občas je dřina, ale stojí to za to. Nečekejme na to, že si najdeme nějakou dokonalou polovičku nebo že se "to" změní samo či časem. Žádná dokonalá polovička neexistuje a nic se nezmění jen tak. A to je v pořádku. Jen si potřebujeme uvědomit, že je o nás....že my musíme nejen na sobě, ale také na vztahu pracovat....a jak?....o tom zase příště...


78 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Jsem...